DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ KABULÜNE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

 

       Üniversitemizde yurt dışından/yabancı uyruklu öğrenci kabul kontenjanları dahilinde ön lisans ya da lisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen adayların yerleştirme işlemleri, Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Dokuz Eylül Üniversitesi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (DEYÖS)” sonucu ve Üniversitemiz Senatosu tarafından kabul edilen sınav puanı/diploma notu sonucuna göre yapılmaktadır.

       Sadece, “Dokuz Eylül Üniversitesi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Yönergesi” nde belirtilen başvuru koşullarını sağlayan adaylar yurt dışından öğrenci kabulü için başvuruda bulunabilirler. Yurt dışından öğrenci kabulü başvuruları http://deyos.deu.edu.tr/ adresi üzerinden online yapılır. (Kayıt tarihlerinde başvuru koşullarını sağlamadığı tespit edilen adayın kaydı yapılmaz.)

      DEYÖS sonucunun geçerlilik süresi, sınavın yapıldığı tarihten itibaren 2 yıldır. Üniversite Senatosu tarafından kabul edilen sınavların/diplomaların geçerlilik süreleri http://deyos.deu.edu.tr adresinde belirtilmiştir.

       Yerleştirme puanlarının eşit olması halinde yaşı en küçük olana öncelik verilecektir.

       Özel yetenek ile öğrenci alan programlar hariç diğer programlarda boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılabilir. Ek yerleştirme yapılıp yapılmayacağı ve diğer hususlar ilanda belirtilir.

       “Dokuz Eylül Üniversitesi Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı (DEYÖS)” başvuru şartları, sınav içeriği, tercih işlemleri, kayıt açıklamaları vb. konular hakkında bilgi almak ve “Dokuz Eylül Üniversitesi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Yönergesi” ne ulaşmak için tıklayınız…